::5+1 KÉP, AMI EGY CSALÁDFOTÓZÁSON BIZTOSAN ELKÉSZÜL – ÉS EGY, AMI NEM::

::5+1 KÉP, AMI EGY CSALÁDFOTÓZÁSON BIZTOSAN ELKÉSZÜL – ÉS EGY, AMI NEM::

Többen meglepődnek, amikor elmesélem, hogy egy családfotózás során rengeteg, akár 6-700 kép is készül, sőt, van, hogy annál is több… (Azt már el se merem árulni, hogy mennyi az eddigi rekordom… 😀 )

Persze ez nem csoda, ha arra gondolunk, hogy pl. egy 6 tagú család milyen gyakran pislog 😉 – vagyis milyen sok csak a belepislogás miatt rontott fotó. De nem csak a pislogós fotók miatt készül tengernyi kép, hanem mert van jó néhány „kötelező beállítás” is, vagyis vannak olyan képek, amelyek minden egyes fotózás alkalmával elkészülnek.

HOGY MILYEN KÉPEKET SZERETNE MAGÁRÓL MINDEN EGYES CSALÁD?…

1.Sokaknak fontos, hogy készüljön egy „IGAZI CSALÁDI KÉP”, egy kép, amelyen MINDENKI EGYÜTT VAN, esetleg a kamerába néz, netalántán még mosolyog is…

Elárulom, hogy ez a legnehezebb dió (és szerencsére nem is mindenki ragaszkodik hozzá mereven), de valahogy mindig megoldjuk. Igaz, van, hogy csak utólagos photoshop-os fejcserével, vagyis egy családi képet több képből és arcból szerkesztek össze – de nem mindig kell mindent tudnotok és észrevennetek. 😉

Én egyébként jobban szeretem a lazább, mozgalmasabb családi képeket, de persze ez ízlés kérdése.

2.Akármekkora családot fotózok, a GYEREKEKRŐL mindig készülnek EGYÉNI PORTRÉK (amelyek persze nem mindig klasszikus, kamerába mosolygós igazolványképek…). Jól sejted, ha 2 gyerek van, akkor mindkettőről, ha pedig 7, akkor mind a hétről. (Ilyen is van! 😮 )

A gyerekfotók egyébként különösen értékes részei a sorozatoknak, nálunk például mind a 4 gyerek arcképe bekeretezve lóg a falon. Mindenki megcsodálja őket és persze a gyerekek is imádják a saját képmásukat nézegetni. 😀

3.A gyerekeket nem csak külön-külön, egyesével fotózom, hanem a TESTVÉREKRŐL KÖZÖSEN is készülnek képek: játék, mókázás, versengés, vagy akár cívódás közben…

Hidd el, évek múlva ezek lesznek a családi album legértékesebb fotói!

4.Sok kisgyerek lassabban oldódik fel, a fotózás elején még félénk, bújik az anyukájához – ilyenkor sincs semmi gond, sőt! Azt jelenti, hogy már az első percekben könnyedén elkészülhetnek az ANYÁVAL KÖZÖS KÉPEK. (Egyre gyakrabban szeretnétek kifejezetten anyukás, nagymamás sorozatokat, a jó hír az, hogy hamarosan erre is kialakítok Nektek egy külön csomagot.)

5. Természetesen apa se maradhat le a képekről, az APÁVAL KÖZÖS FOTÓK teli vannak mókával, kacagással – bátran állítom, hogy ezek a képek mindig a fotózások legönfeledtebb pillanataiban készülnek.

+ S végül a kép, ami a legtöbbeteket meglepetésként ér, de még soha nem mondtatok rá nemet: az az ANYA-APA KÖZÖS FOTÓ. Ezt a részt általában a fotózás legvégére időzítjük, mint jól megérdemelt jutalmat, s hihetetlen, de igaz: a legtöbb párról utoljára a gyerekek születése előtt, az esküvőn készült utoljára közös kép…Időben szólok: ne hagyd, hogy a két időpont közt elteljen 30 év! 😉

Szóval nagyjából így áll össze egy változatos sorozat, amiből a családi albumok készülnek – viszont van egy fotó-típus, ami a családi sorozatba SOHA NEM kerül bele: az pedig az EGYÉNI PORTRÉ A SZÜLŐKRŐL. Nem azért, mert nem szívesen fotózom a felnőtteket, dehogyis! Csak szerintem ahhoz, hogy megtaláljuk pl. egy anyuka legelőnyösebb arcát, idő és külön ráhangolódás kell. A családfotózás és az egyéni portré pedig teljesen más műfaj, s utóbbira is érdemes külön időt szánni – nevezzük azt akár kikapcsolódásnak, vagy akár én-időnek. 😉 (Persze ha ilyet szeretnétek, akkor is van megoldás, egy következő posztban azt is elárulom, hogy mit csinálok, ha ilyen képekre vágysz… )

Ha pedig eldöntötted, hogy saját családfotó-sorozatot szeretnél, akkor kattints az alábbi gombra és jelentkezz be fotózásra vagy tedd fel kérdésedet – hamarosan válaszolok!

Nyomkeresés a Duna parton

-avagy egy izgalmas fotózás még izgalmasabb utóélete-

családfotó, anya, gyerekek, szabadtéri fotózás, Duna, Szentendre

Családfotózások után alapvetően kiszámítható a menetrendem: összepakolom a holmimat -kisládát, fotós táskát, pokróc-hegyeket- elköszönök a családtól, majd hazasétálok és közben átgondolom az életemet a fotózást. A bejárati ajtót alig nyitom ki ilyenkor és már rohannak is rám a gyerekek, hogy lemeózzák a még nyers képeket…Megszokták, érdekli őket és vicces, de a családjaimat, a gyerekeket is név szerint ismerik, bár a legtöbbjükkel soha nem találkoztak. Egy-egy fotózáson készül vagy 7-800 kép, szóval akad ilyenkor néznivalójuk bőven – ők az első szűrőim és egész jó észrevételeik szoktak lenni. De persze ezeket a képeket ilyen formában csak ők láthatják, hozzátok már nem kerül 50-60 képnél több. 🙂

Nos, ezúttal a szokásos menetrend kicsit cifrábbra sikeredett…


A képeket ezúttal csak leadtam VOLNA a szigorú zsűrinek, ugyanis nyitottam a táskámat és nem voltak benne a memóriakártyák…Csak az az egy darab, ami a gépben maradt (a fotózás utolsó 10! képével), a másik kettőnek nyoma veszett, hiába kutattuk át és ráztuk ki a fotós táskámat tizedjére is…
Képzelhetitek…azt se tudtam, mit mondjak majd Zsuzsinak, aki a Balatonról jött fel fotózásra a 3 gyerekkel (…), és hogy másnap zuhogó esőben és 4 fokban hogyan ismételjük meg a fotózást…Azért próbáltam nem bepánikolni, ugye fontos, hogy példát mutassunk a gyerekeknek, hogy lássák, ura vagyok a helyzetnek. 😉 Hát nem.

Visszapörgettem az eseményeket és arra jutottam, hogy volt egy hely, ahol ledobtam a tákámat és felcsaptam a tetejét, szóval valószínűleg ott repültek ki a teli kártyák, bár a helyre pontosan már nem emlékeztem… (Kis félszer egy centis fekete kártyákat képzeljetek el, szóval a sötét erdőben könnyedén észrevehetőek…)

Nos, mi legyen?…Elemlámpánk van néhány és ugye lelkes segítőm is akadt, így hát úgy döntöttünk, hogy a három lányommal expedícióra indulunk a vaksötétben. Ilyenkor novemberben ugye már délután ötkor az orrunkig se látunk, pláne az ártéri erdőben…de muszáj volt átfésülnünk a terepet, nem várhattunk reggelig, mert ha elkezd esni (ahogy az előrejelzések ígérték), akkor a kártyáknak annyi. Így is necces volt, hogy mennyi időt bírnak ki károsodásmentesen a tocsogós, nedves erdei avarban.

Szóval nekiveselkedtünk és nem hazudok, ha azt mondom, hogy vagy másfél órán át pásztáztuk a terepet és tapogattuk a nedves füvet…Kvázi élőláncként, egymás mellett guggolva haladtunk és átfésültünk a lámpáinkkal vagy 100 négyzetmétert…Aztán egy ponton feladtuk és hazamentünk, kész, elég volt – lesz, ami lesz, nem ér annyit az egész, nem vagyunk mi nyomkereső kutyák, pár memóriakártya pedig nem a világ…Igazából addigra már ideges se voltam, elegedtem a dolgot és megterveztem a pótfotózást szemerkélő esőben, dagonyában. Éljenek a kihívások.

Hazamentünk hát és időközben a férjem is hazaért a munkából. A gyerekek persze egymás szavába vágva mesélték neki a történteket, elvégre ilyen izgalmas nyomozáson is ritkán vesznek részt…

Hogy aztán az én -egyébként nyomozásokban és házkutatásokban is jártas- férjem belenyúljon a táskám egy eldugott szegletébe és egy határozott mozdulattal elővegye az elveszettnek hitt memóriakártyákat.

::AZ 5 MUMUS – AVAGY MIT NE VISELJ A CSALÁDI FOTÓZÁSON::

családfotó, anya és fia, többiek szaladnak, kiskutya, mező, szabadtéri családfotó

Minden egyes fotózás előtt elhangzik az a bizonyos leges-leges-legfontosabb kérdés: milyen ruhát viseljünk?…Van, aki csak megerősítést szeretne, mert határozott elképzeléssel érkezik, de nyilván a legtöbb anyukának -főleg annak, aki még nem volt fotózáson- ez komoly kihívás. Tudjátok, hogy ha kell, szívesen segítek – írásban, telefonon, de akár személyesen is. Azoknak pedig, akik még nem tartanak itt, ide is összegyűjtöttem a legfontosabb szabályokat. Nincs sok, csak néhány, amelyeket ha szem előtt tartotok, a siker garantált. 😉 Elsőként a NEM-eket szedtem nektek csokorba, egy következőben pedig az IGEN-eket fogom, vagyis tippeket kaphattok, hogy hogyan érdemes a családi fotózásra felöltözni.

Akkor következzen az 5 mumus, vagyis 5 ruhatípus, amit a legjobb, ha a családfotózás idejére a szekrény mélyén felejtesz, mert a legszebb mosolyt és családi összhangot is szempillantás alatt agyonvágja.

kislány, mező, fűben fekszik, szabadtéri fotózás, gyerekfotó, családfotó
  1. NE VISELJETEK FELIRATOS RUHÁT! Tudom, hogy iszonyú menő feliratos pólók sorakoznak a polcaitokon, de jobb, ha a családfotózás idejére ezeket otthon hagyod. Hogy miért? Mert a felirat, szóljon az bármiről, elvonja a figyelmet az arcotokról. Próbáld csak ki! Nézz meg egy fotót, amin az arcok mellett valamilyen felirat vagy akár csak pár betű van – biztos, hogy nem az arcot nézed meg először, hanem a szöveget fogod elolvasni.
  2. LE A RAJZFILMFIGURÁKKAL! Nincs bajom a rajzfilmekkel, mesefigurákkal, sőt! Azt is tudom, hogy a legtöbb gyerkőc szekrénye teli van figurás pólókkal, de jó, ha tudjátok, hogy a szabadtéri családfotózásokra ez nem a legjobb választás. Hogy miért? Pont ugyanazért, amiért a feliratok. Elvonják a figyelmet az arcotokról. A családi fotóknak pedig ugye ti vagytok a főszereplői, nem pedig különböző mesefigurák. 😀
  3. NE ÖLTÖZZETEK NEON SZÍNEKBE! Az egyik ok, amiért ezt mondom, az az, hogy a neonszínek köszönőviszonyban sincsenek a természettel, a természetességgel, s ha egy képen ilyen szín van, az annyira világít, mintha egy lámpa lenne… A másik ok, hogy egy rikító szín visszatükröződik az arcotokon, egy neonos púderárnyalat pedig keveseknek áll jól. 😉
  4. ICI-PICI MINTÁKAT NE! Annak a kérésnek, hogy a halszálkás, apró mintás és sűrűn csíkozott ruháitokat a fotózás idejére tedd félre, inkább szakmai, mintsem esztétikai okai vannak. Az ilyen mintázatok ugyanis zavaros vonalkákká alakulnak a képernyőn, képen (Moire effektus, ha valaki ég a vágytól, hogy ezt megértse…) Persze ebbe a hibába nem csak ti, hanem a sztárok is könnyen beleesnek – vagyis ti most már nem. 😉 https://divany.hu/offline/2016/05/05/ne_menjen_csikosban_fotofal_ele/
  5. És végül a legfontosabb: hagyd otthon a KÉNYELMETLEN, NEM A SAJÁT SZEMÉLYISÉGETEKET TÜKRÖZŐ RUHÁKAT is. A kényelmes ruha a szabadtéri fotózásoknál nem szorul magyarázatra, elég, ha elképzeled magad tűsarkúban a mezőn. A saját személyiséget tükröző szett pedig: ne vásárolj csak a fotózás kedvéért extra divatos, különleges ruhákat, amelyeket amúgy eszedbe se jutna felvenni. Például ha nem hordasz kalapot, nem biztos, hogy egy trendi sorozat kedvéért érdemes egy extravagáns kalap alól kikukucskálnod. Sok fotósnál kiegészítők, habos-babos gyerek- és kismamaruhák közül válogathattok, tudom, ilyen is van. Én viszont azt mondom, hogy ha maskarát öltötök, más bőrébe, stílusába bújtok, az soha nem lesz teljesen a ti fotótok, nem fog rólatok, a TI CSALÁDOTOKRÓL szólni. Ti csak az arcotokat adjátok hozzá.

Most már tudjátok, hogy mit NE, maradt még egyáltalán valami, amit felvehettek? Nyugi, maradt, egy következő posztban tippeket adok, hogy hogyan érdemes felöltözni, hogy a családfotózáson a legjobbat hozzátok ki magatokból.

::VÁLASSZ MÁSIK FOTÓST HELYETTEM!::

Komolyan mondom. És nem egyszer, hanem sokszor, sokaknak, pedig tudom, hogy furcsán hangzik.”…Ugyan már, csináld meg, hisz van jó fényképezőgéped, tudsz fotózni, mi tart vissza?…” Elmondom, mi.

kisfiú, gyerekfotó, családfotó, szabadtér

Azzal a legtöbben tisztában vagyunk, hogy a szakmák többségének szakterületei vannak, s pont ezért nem a fizikatanárt kérjük meg, hogy segítsen nekünk verset elemezni, a villanyszerelőt, hogy cserélje ki a nyílászáróinkat és a büntetőügyészt sem keressük ingatlanjogi kérdésekkel. 😉 Nos, a fotózás pont ugyanígy szakterületekre bontható: létezik épület/enteriőrfotó, rendezvényfotó, táj-és városfotó, tárgyfotó – a sor szinte a végtelenségig folytatható. Mindegyik területnek megvannak a maga trükkjei, s szinte mindhez teljesen másfajta tudás, hozzáállás és persze felszerelés kell. (Például tiszta sor, hogy nem ugyanolyan objektív kell egy portréhoz, mint egy ingatlan fotózásához – és itt több százezer forintos, milliós értékű eszközökről beszélünk.)

kislányok, testvérek, gyerekfotó, szabadtér, családfotó

Nyilván én is fotóztam többféle területen és végül a család-és gyerekfotózásban találtam meg azt, amit a legjobban élvezek és amibe beladok apait-anyait. Egyszóval nem fotózok mindent. Nem kitolásból utasítok vissza megkereséseket, hanem pont mert azt gondolom, hogy aki képeket szeretne, arra pénzt áldoz, az a legjobbat érdemli. És akkor kapja azt, ha a fotós teljes szívből szereti azt, amit csinál. Mert amit szeret, abban akar fejlődni, mind jobb és jobb lenni. És a fejlődés érdekében nem sajnál pénzt áldozni a tanulásra és a felszerelésének fejlesztésére – így pedig egyre jobb minőséget tud nyújtani a kiválasztott szakterületen. És persze lehet, hogy valaki 2 területen is kiemelkedő színvonalat nyújt, de az kizárt, hogy mindegyiken.

Egyszóval van 4 eset, amikor NE! engem keress,

virágcsokor, családfotózás

vagy ha engem keresel, magam helyett mást fogok ajánlani. (De ajánlok, a szakterületük legjobbjait, úgyhogy végülis megkereshetsz. 😀 )

  • Ha házasodni készülsz. Fotóztam pár esküvőn és bármennyire örömteli és látványos egy ilyen esemény, a fotós szempontjából semmiképpen sem családbarát (ez pedig nekem az egyik legfontosabb szempont). Gondoljatok bele: odaút, egész napos, hajnalig tartó fotózás, visszaút és akkor az utómunkáról még nem is beszéltünk. Szóval szép volt, jó volt, de ezt a lehetőséget inkább meghagyom a kalandvágyó, az éjszakázást bíró és/vagy gyerektelen kollegáknak. 😉
  • Ha újszülöttfotókat szeretnél. Tudjátok, vannak azok az újszülött képek, ahol a babát épp, hogy hazahozták a kórházból és máris fotózzák, mert bizonyos pózokat csak ilyen idősen lehet megcsinálni. Nos, ebből is kivettem a részem, de rájöttem, hogy nekem ez az időszak nem erről szól. Amikor újszülöttjeim voltak, az első hetekben szinte ki se mozdultam és hazudnék, ha azt mondanám, hogy életem leglazább időszakai voltak ezek. Ha pedig anyakánt nem tudtam ellazulni ebben a helyzetben, akkor ez fotósként is nehéz – ami pedig a jó hangulatú fotózáshoz és a jó képekhez elengedhetetlen. Egyszóval megpróbáltam, beláttam, elengedtem. 😉
  • Ha eladnád a lakásodat vagy lakberendező vagy, akkor is mást fogok magam helyett ajánlani. Persze tudom, hogy egy lakás befotózása rém egyszerűnek tűnik -amit bárki meg tud csinálni-, pedig nem az. Az enteriőr- és épületfotózás a fotózásnak az az ága, amihez óriási precizitás és a legdrágább felszerelés szükséges. Ezt pedig csak akkor érdemes megvásárolni, ha a fotós erre a területre specializálódik. Ezt a lehetőséget is meghagyom, másoknak. 😉
  • És végül ha akt- glamour vagy budoir fotókra vágysz, akkor se én vagyok a Te embered. Gyönyörű, művészi aktfotókat láttam már és óriási nevek alkottak/nak ezen a területen, de eszembe se jutna ilyen sorozatokat készíteni, mert egyszerűen nem az én világom, nem az én stílusom.

Neked is azt tanácsolom, hogy bármit fotóztatnál, menj specialistához! Ha lakást adnál el, keress enteriőrfotóst. Ha a nagy napra készültök, kérdezd meg az esküvőszervező céget, a dekorost vagy egyszerűen csak nézz körül a neten, számtalan fantasztikus esküvőfotós közül választhatsz. Vagy ha úgy érzed, hogy elveszel az óriási kínálatban és tanácstalan vagy, akkor keress meg, szívesen segítek. És persze akkor is, ha családfotókat szeretnél. 😉

anyuka gyermek, kislány, szabadtéri családfotó, családfotózás

::HIPP-HOPP ITT A KARÁCSONY!…::

ÉS MÉG NÉHÁNY INDOK, HOGY IDÉN NE HALASZD TÉLRE A CSALÁDFOTÓZÁST!

40 fok árnyékban, szikrázó napsütés…ugyan már, ki gondol ilyenkor a karácsonyra? Kevesen vagyunk, annál többen ki is nevetnek érte 🙂 de meglátod, hogy hamarosan kuncogás helyett majd irigyelni fognak… Akkor, amikor eljön december vége és vele együtt a homlokra csapkodás és kétségbeesett kapkodás ideje – és amikor neked már szépen becsomagolva sorakoznak majd a fényképes ajándékaid…

kislány, tél, havazás, családfotó, szentendre

Szóval ez az egyik ok, amiért érdemes NYÁR VÉGÉRE VAGY A VÉNASSZONYOK NYARÁRA IDŐZÍTENI AZ IDEI CSALÁDFOTÓZÁST. De nem csak ezért, hanem mert:

  • …így nem csak a karácsonyi ajándékokat tudhatod le könnyedén, hanem más alkalomra, szülinapra, névnapra is készíthetsz személyre szóló meglepetést. És nem ám csak a nagyinak, hanem akár a gyerekeknek, sőt, még apának is! És felejtsd el végre a régimódi, unalmas ajándékokat! (Hamarosan mutatok pár ajándékötletet.)
  • …még sokáig nem szorultok a stúdió négy fala közé, míg decemberben a legtöbb fotós már csakis ott fog elvállalni titeket. Most, amíg jó az idő, a legkülönbözőbb helyszínek közül választhattok, csak győzzetek válogatni!
    …amíg jó az idő, egészen kevés ruha is elég egy jó családi sorozathoz, így könnyedén, kisebb büdzséből is össze tudtok öltözni – még akkor is, ha új ruhákban gondolkodsz. (Ami ugye nem is feltétlenül szükséges.) Látod, milyen kevés ruha elég egy jó képhez? 😉
kislány és kisfiú, yerekek, erdő, szabadtéri fotózás, családfotó
  • …nyár végén, nyaralás után mutatod a legjobb arcodat, kisimult, napbarnított vagy és a bikiniszezonra végre elérted a vágyott álom alakot is…Na jó, a kipihentség és a jó alak relatív, de az biztos, hogy télen nagyobb eséllyel szalad fel pár kiló és az is, hogy olyankor kevésbé vagytok napbarnítottak.
családfotózás, család, szabad, természet, szentendre
  • …augusztusban még hosszúak a nappalok, ezért elég, ha este 7 óra felé találkozunk. Magyarán munka után még bőven belefér akár egy 2 órás fotózás is – míg ehhez ősszel már hamarabb el kell jönni a munkahelyedről. Nem mindegy!
  • Kisgyerekeseknek jó hír: a vénasszonyok nyara közeledtével egyre korábban megy le a nap, mind hamarabb végzünk a fotózással, vagyis napról-napra kevésbé lógunk bele a kicsik esti rituáléjába, alvásidejébe. Szóval most már azt is tudjuk, hogy a vénasszonyok nyara egyáltalán nem a vénasszonyoké, hanem inkább az indiánoké a pici babáké!
baba, anyuka, gyerekfotó, szentendre, természet
  • …és végül azért sem érdemes halogatni, mert rajtad kívül sokan halogatnak ám 😉 ! Ahogy beköszönt az ősz, egyre többen szeretnétek családi képeket, a hideg idő közeledtével viszont egyre kevesebb esténk van, ami tökéletesen alkalmas a fotózásra. Egyszóval hajrá, használjuk ki a jó időt!

::TE MILYEN KIFOGÁST TALÁSZ?::

AVAGY NE VÁRJ A TÖKÉLETES PILLANATRA!

Négy gyerekünk van, a legnagyobb lassan 14 éves… és hihetetlen, de ez az első kép, amin mindannyian rajta vagyunk! Azért, mert mindig csak a tökéletes pillanatot vártuk. Azt a pillanatot, amikor majd minden körülmény tökéletes lesz és a csillagok is megfelelően állnak…
Ez azt jelenti, hogy lassan 14 éve gyártom a kifogásokat. Te mióta?

És téged vajon mi tart vissza attól, hogy végre elkészüljenek a közös képeitek? Engedd meg, hogy tippeljek!

  1. Túl kövér vagyok.
  2. Majd elmegyünk családfotózásra, ha lesz elég időnk, most túlságosan elfoglaltak vagyunk.
  3. Utálok szerepelni és mutogatni magam.
  4. Nem tudom, hogyan viselkedjünk, mit csináljunk a kamera előtt.
  5. A párom/férjem/gyerekeim apja ellenáll.
  6. Félek, hogy a gyerekem majd rosszalkodik a fotózáson.
  7. Fodrászhoz, sminkeshez kell mennem, de én egyáltalán nem sminkelem magam.
  8. Nem tudom, milyen ruhát vegyünk fel és egyébként is egy vagyonba kerülne összeöltöznünk.
  9. A családfotózás drága.
  10. Nem tudom, hogy melyik fotóst válasszam.

Vegyük sorra őket!

  1. Túl kövér vagyok – majd elmegyünk családfotózásra, de előbb leadok 3,14 kg-ot…. Várj. Nézegetted már a saját gyerekkori albumjaidat? És előfordult, hogy lapozgatás közben felkiáltottál, hogy te jó ég, anyuuuuu, milyen dagadt voltál! Ugye, hogy nem? Szóval nyugi, egyészt a súlyod senkit nem zavar, másrészt ha pár kilóval többnek érzed magad a kelleténél, vannak -ezt ügyesen leplező- fotós beállítási trükkök – s biztos lehetsz benne, hogy ezt egy jó fotós ha kell, beveti.
  2. Majd elmegyünk családfotózásra, ha lesz elég időnk, most túlságosan elfoglaltak vagyunk. Ez nem lehet kifogás: két órára mindenki ki tud szakadni a mókuskerékből. Vagy oké, tegyük fel, most tényleg úgy gondolod, hogy nincs időd. Akkor pörgessük előre az időt: 20 év múlva, nyugdíjas korodban valószínűleg már több időd lesz, de addigra felnő még a most született babátok is. És ha most nem készülnek el a közös családi képek, akkor már biztosan nem. Ugye hogy most is van időd? 😉
  3. Utálok szerepelni és mutogatni magam. Tudom, hogy nem nyugtat meg, de én is. (Nem véletlen, hogy tizenéve nincs egy közös képünk se.) Aki nem szereti, ha fotózzák, az nyilván nem vágyik szexi fehérneműs glamour fotókra, sőt lehet, hogy portré-sorozatot se csináltat magáról, de egy családi fotó, az más. Ott nem kell szerepelni, nem rajtad van a hangsúly, hanem rajtatok. A családotokon, azon, ahogy együtt, egymással vagytok.
  4. Nem tudom, hogyan viselkedjünk, mit csináljunk a kamera előtt. Hát akkor ne viselkedj! Csak legyetek együtt, fesztelenül, szabadon, érezzétek jól magatokat! A családi fotóknak, a családi fotózásnak ugyanis ez a lényege.
  5. A párom/férjem/gyerekeim apja ellenáll, egyszerűen nem tudom rávenni a fotózásra. Előfordul ez, nekem is van férjem, akihez hat ökrös szekér kellene kellett …Két megoldást javaslok ilyen esetekre. Az egyik, hogy öltöztesd fel a kiválasztott ruhába (ne terheld fölösleges részletekkel!) és biztosítsd affelől, hogy a fotózás nem fog fájni. Az apukáknak általában csak elindulni nehéz, de amikor tapasztalják, hogy a fotózás során semmi extra dolguk nincs és nem kell végig pózolniuk, mosolyogniuk, hamar meg szoktak nyugodni. A másik megoldás, hogy lekenyerezed az apukát. Hogy mivel, azt rád bízom. 😉
  6. Félek, hogy a gyerekem rosszalkodik a fotózáson, szaladgál, ugra-bugrál, fotózni se hagyja magát. Van egy jó hírem: a szabadtéri családi fotózás nem műtermi fotózás. Nincsenek lámpák, amelyek megégetnének, nincsenek díszek, amelyek eltörhetnének, mi több, a stúdiónak még falai sincsenek. Vagyis a gyerekek futkoshatnak, akár el is szaladhatnak. Semmi gond, majd visszajönnek! S akár még futkosás közben is készülhetnek jó képek. Számos családfotózás végén elhangzik a kérdés: ugye az enyémeknél szófogadatlanabb gyerekekkel még soha nem találkoztál? Hát de. Nekem is van négy sajátom. 😉
  7. Fodrászhoz, sminkeshez kell mennem, de én egyáltalán nem sminkelem magam. Nem kell, ez egyáltalán nem kötelező a szabadtéri sorozatoknál, főleg akkor, ha feszélyez a smink. Csak akkor menj, ha ez neked is örömet okoz, szebbnek érzed magad egy frissen fodrászolt frizurától, kisminkelve.
  8. Nem tudom, milyen ruhát vegyünk fel és egyébként is egy vagyonba kerülne összeöltöznünk. Igen, ha vadonatúj szettekben gondolkodsz, akkor igazad lehet. De hidd el, a meglévő ruhatáratokból is szuper, összeillő öltözéketek lehet. Ha kérdésed van vagy bizonytalan vagy a színeket illetően, szívesen segítek.
  9. A családfotózás drága. Ez az egyetlen kifogás, amire azt mondom, hogy jogos. Mert a jó családfotós valóban nem olcsó, nem fog 15ezer forintért 200 képet átadni. Több okból sem. Azért, mert drága felszereléssel fotózza a családodat. Azért, mert sok-sok munkaórát szán rátok, a fotózás előtt, közben és utána is. És azért sem, mert tapasztalt. Tudja, hogyan nyugtasson meg a sírós kisgyerekedet és tudja, mikor és hol érdemes fotózni, hogy képeitek a legszebbek legyenek. Van egy ötletem: tekints a családfotózásra úgy, mint befektetésre. Vegyél elő egy perselyt, amibe minden héten beledobsz egy bizonyos összeget – ez a befektetett összeg arra az időre, amikorra a gyerekek már felnőnek, a kisgyerekkori emlékeitek elhalványulnak, s csak a családi képeitek őrzik a legszebb pillanataitokat.
  10. Nem tudom, hová menjünk fotózásra…és azt se, hogy kihez… Nos, ez a kérdés ugye engem is foglalkoztat, hiszen az önkioldós családi képnél azért többre vágyom…S pont azért, mert a családfotózás nem olcsó mulatság, én is alaposan átgondolom, melyik fotóst és milyen típusú családfotózást válasszak. De nyugi, segítek: írtam a családfotózásokról egy részletes összefoglalót, amit ha elolvasol, neked is könnyebb lesz döntened.

Addig is, amíg letöltöd és elolvasod, egy kérésem van:

NE GYÁRTS TÖBB KIFOGÁST! 😉

Pin It on Pinterest